У той час коли людям не вистачає мінімальної заробітної плати і пенсій на оплату комунальних послуг, губернатор Хома декларує близько 110 млн. грн., або 3,8 млн. $ статків!

Після призначення в листопаді минулого року Василя Хому головою Сумської ОДА в регіоні почалися вкрай дивні кадрові пертурбації. Про те, чому новий губернатор вибудовує вертикаль з людей, які очолювали регіон за часів президентства Віктора Януковича і як сам глава Сумської області влаштовує собі «солодке» життя, читайте далі.

Хома нелюстрований

Рішення президента Володимира Зеленського про призначення Василя Хоми головою Сумської ОДА в листопаді минулого року стало для експертів повною несподіванкою. Мало того, що Хома ніколи не мав ніякого відношення до Сумщини, так як працював в Харкові, так за його спиною ще й, м’яко кажучи, неоднозначний бекграунд. Справа у тому, що за часів Януковича Хома працював керівником апарату Харківської ОДА при голові Михайлові Добкіну.

Про те, що його потрапляння в систему Януковича не було випадковістю свідчить той факт, що Хома був заступником керівника харківського осередку Партії регіонів. Щоб не потрапити під люстрацію, Хома звільнився в листопаді 2014 року, ставши фактично єдиним топ-чиновником в області, кого не торкнулася люстрація.

І це йому знадобилося, коли його вирішили поставити губернатором Сумської області. Не стало перешкодою навіть те, що в декларації, яку надав Хома, є величезна кількість порушень. Наприклад, в декларації поданої Хомою, встановлено, що його дружина володіє 90,2 гектара сільськогосподарських земель, при цьому він не уточнив вартість частини цих земельних ділянок. Хоча це, м’яко кажучи, не дрібниця – вартість частини задекларованих ділянок становить понад 5 мільйонів гривень. Більш того, ці земельні ділянки дружина Хоми В.В. здає в оренду фермерам під 10% річних від вартості, тобто дохід сім’ї Хоми від цієї оренди складає більше 500 000 грн. на рік. Втім, в декларації немає ніяких доходів – виходить, що орендарі користуються землею сімейства Хоми безоплатно.

Див. дані декларації: https://public.nazk.gov.ua/documents/8b22c4f9-c8c0-433b-92db-56bd6d03fa6a

На цьому історії агарного магната Хоми не закінчуються. Він ще з часів Януковича є головою наглядової ради і фактично кінцевим бенефіціарним власником ПАТ «САД» (зареєстрована в Харківській області в селі Мала Рогань), що є сільськогосподарським виробником. Для вирощування сільськогосподарської продукції вказане підприємство використовує приблизно 1150 га. Але тут спливають цікаві нюанси: ВАТ «САД» є незвичайним підприємством: перебуваючи на посаді заступника голови Харківської ОДА, Хомі вдалося (і явно не за просто так) вибити для ПАТ «САД» в оренду землі державної власності за надзвичайно низькою ставкою орендної плати (0,3% річних).

Йдеться про 700 га багаторічних насаджень з нормативною грошовою оцінкою приблизно 47 млн ​​грн., за ставкою 0.3%. В даний час насадження частково вирубані. Також «САД» отримав близько 315 га ріллі з нормативною грошовою оцінкою приблизно 12 млн 700 тисяч грн., а також близько 120 га пасовищ з нормативною грошовою оцінкою приблизно 770 000 грн., за ставкою 0.3%. Таким чином, Хома отримав в довгострокову оренду понад 1000 га земель державної власності за «супер-корупційної» ставкою оренди. Справа у тому, що на такі землі ставки коливаються від 12% до 15%.

Нескладні розрахунки втрат бюджету шляхом вирахування різниці орендної плати від мінімальних річних 12% означають, що втрати бюджету в цьому році складають понад 7 мільйонів гривень. З огляду на те, що ця схема діє з 2012 року, то загальна сума збитків становить десятки мільйонів гривень.

Мова йде про явні ознаки корупції, вважає політолог Юрій Гаврилечко. «Екс-регіонал і соратник Михайла Добкіна, а нині – голова Сумської ОДА Василь Хома, який подав днями декларацію про доходи, цілком міг би стати об’єктом пильної уваги цілого ряду вітчизняних антикорупційних органів, які, на жаль, займаються чим завгодно, крім як реальною роботою. Навіть побіжний аналіз декларації Хоми – з його Мазератті, Ауді і Фольксвагеном, купленими в 2019 році «раптово і за раз», а також годинниками більше ніж за 2 мільйони гривень і величезною кількістю кешу (ну не довіряє банкам вітчизняний істеблішмент) – дає підстави для сумнівів у законності всього нажитого главою Сумської ОДА. Щоб не бути голослівним, наведу архівну копію декларації за 2020 рік і виправлену за той же рік. Відмінності дуже навіть показові, між іншим. А що стосується можливої ​​корупції, то чим ще можна пояснити той факт, що ПАТ «САД», бенефіціаром якого є Хома, примудрилася орендувати у понад 1000 га землі з річною оплатою 0,3% від вартості – при середній ставці такої оренди в 12-15% річних? », – зазначає в своєму посту в Facebook Юрій Гаврилечко.

«Навіть поверхневий аналіз декларації Хоми мав би викликати пильну увагу антикорупційних органів до пана голови Сумської ОДА. Адже мова йде про мільйони гривень, які, можливо, недоотримав держбюджет. З огляду на відсутність сум в декларації, цим питанням має займатися НАЗК, яке перевіряє документи. Та й для ініціювання розслідування у НАБУ і САП начебто є всі підстави: цікаво було б дізнатися, яким чином можна орендувати землю за такими умовами? Адже якщо з’ясується, що це була «мінімізаторська схема», то всі, хто в ній брав участь повинні понести покарання», – зазначає експерт Юрій Гаврилечко.

До слова, інтерес до землі не пропав у Хоми і зараз. У Сумській області голава ОДА Василь Хома намагається вивести землю з державної власності (скоріш за все йде мова про землі НААН – Національної академії аграрних наук). У власновсті Національної академії аграрних наук її нараховується декілька тисяч гектарів.

Як розповіли поінформовані джерела, в Офісі президента Зеленського регіональною політикою займається заступник голави ОП Кирил Тимошенко, який в тому числі курує Сумську область. «Бажання дістатися до земельного фонду Аграрної академії наук – зрозуміле. Василь Хома зараз демонструє всім, що він – недоторканний», – каже нам джерело в Сумській ОДА.

Хома-аристократ

Є ще один цікавий кейс Хоми, про який варто згадати. Губернатор Сумської області Хома є адвокатом, і хоча в даний час призупинив свою діяльність, ще в 2019 році він здійснював адвокатську діяльність, використовуючи офісні приміщення за адресою: 61057, Харківська обл., Харків, р-н Київський, вул. Гоголя, буд. 13, кв. 3. Ці дані він особисто відзначав і ці відомості містяться в Єдиному реєстрі адвокатів України. Площа цих приміщень складає більше 100 кв.м., а вартість понад 7 мільйонів грн. Більш того, за вказаною адресою зареєстрована багатомільйонна компанія, кінцевим бенефіціарним власником якої є пан Хома, а саме ТОВ «Харківський обласний оптовий ринок сільськогосподарської продукції» та Адвокатське об’єднання «Хома і Партнери».

«Однак інформація з даного приміщення, що знаходиться в користуванні суб’єкта декларування, в декларації пана Василя Хоми в 2020 році відсутня. Що також мало б викликати підвищений інтерес антикорупціонерів, але … », – зазначає експерт.

Цікаво, що уродженець Коломийського району Василь Хома любить всім показати, що він є справжнім аристократом – зокрема, як розповідають його знайомі, губернатор має цілий арсенал мисливської зброї (7 рушниць), вартість яких становить понад 500 тисяч грн. Але це Василь забув вказати в декларації.

Зброя

Ще більш «аристократичним» Хому робить колекція годинників. Йому належить Breguet Classique 5707 le Reveil du Tsar, а також Patek Philippe, які є одними з найдорожчих у своєму класі годинників з трьома стрілками. Але перлиною колекції є модель Franck Muller Cintree Curvex Chronograph 8880 CC AT вартістю 972 000 грн. В цілому, загальна вартість колекції складає 2 млн. грн. Але найбільш вражаючим фактом є те, що наш шановний пан Хома свої часові переваги копіює з самого президента Російської Федерації – Володимира Путіна, що можна просто зрозуміти погугливши на тему: «улюблені годинники Путіна».

Годинники

Сім’я Хоми любить швидкість

Якщо вивчити декларації Хоми до 2019 року, то створюється враження, що той був близький до народу і їздив в метро з годинником за мільйон. Але схоже, що в 2019 році пан Хома зрозумів, що нехай холопи їздять на метро, ​​в громадському транспорті, і тому в 2019 році він купує відразу три машини: Maserati Quattroporte за 1 мільйон 460 млн грн., Audi Q7 за 1 мільйон 700 тисяч грн. а також Volkswagen Jetta за 114 тисяч 295 грн. Останнє, як відомо – народне авто, але якось дісталося панові Василю втричі дешевше ринкової вартості. Загальна вартість придбаних автомобілів склала понад 3,2 мільйона гривень.

У дружини Хоми машина – ще крутіше: вона їздить на Audi E-tron вартістю понад 2,4 мільйона гривень. Дозволити собі її можуть тільки мільйонери. Власне, Хома і не приховує, що є долларовим мільйонером.

І судячи з декларації в готівковій формі він тримає 649 тисяч 464 євро, 419 тисяч 179 доларів США та 5 мільйонів 704 тисяч грн. А ось в банках Хома гроші тримати не любить, коли покласти кошти на рахунки в банках потрібно підтвердити їх походження, а ось тут у губернатора і його сім’ї виникають проблеми. Маючи офіційно маленьку зарплату і скромні дивіденди, сім’ї пана Хоми доводиться тримати кеш «під подушкою».

Відпочинок – діло святе

Як повідомляє Bagnet, “Показово, що Хома не став вказувати в своїй декларації місце свого улюбленого відпочинку. Мова, між іншим, йде про його власну фешенебельну квартиру на Лазурному узбережжі Франції в місті Ніцца на першій лінії моря. З давніх часів Лазурне узбережжя було місцем відпочинку російської еліти, тому пан Хома дуже полюбив це місце, спочатку він проживав в апартаментах вартістю 300 € за добу. А потім зрозумів, що життя його сім’ї без квартири в цих краях просто неможливо! Тому придбав тут квартиру, площа квартири становить приблизно 200 м.кв., а вартість близько 2 мільйонів євро. Цікаво, що власником цієї квартири є фірма, яка вказана в декларації Василя Хоми – Anastaya, зареєстрована згідно із французьким законодавством і має номер SIRET 823922117.”

Перевіряємо цю інформацію, і бачимо, пан Хома дійсно декларує корпоративні права на юридичну особу у Франції.

Дані щодо юридичної особи у Франції

Далі, користуючись реєстром пошуку юридичних осіб Франції, знаходимо цю юридичну особу з назвою “Anastaya”

https://www.societe.com/societe/anastaya-823922117.html

Тут вже бачимо, що дійсно існує така юридична особа, а головне записана вона на дружину губернатора Ірину Хому, фірма розташована у Ніцці. Просто вводимо дані фірми і бачимо дослівний переклад: “АНАСТАЯ, громадянське суспільство діє вже 4 роки. Розташована в NICE (06000), вона спеціалізується на галузі оренди землі та іншої нерухомості. Societe.com перераховує 1 об’єкт нерухомості, а остання помітна подія цієї компанії датується 24-11-2016. Ірина ХОМА, є менеджером компанії ANASTAYA.

Тобто, бачимо, що фірма і справді має нерухомість, а, отже, інформація може бути цілком правдивою, далі дивимось за цією адресою зображення Google карт.

Зображення адреси фірми Хоми з Google карт

Бачимо, що за цією адресою, за дивним збігом обставин, знаходиться нерухомість, а саме житловий будинок з квартирами та з магазинами і кафе на першому поверсі. Усе це на лазурному березі моря, у місті, яке вважається місцем “преміального” відпочинку.

До речі, за цією адресою продаються апартаменти (квартири), вартість яких від 4766 до 7350 євро за 1 кв. метр.
Така вартість не дивина, адже вказані апартаменти знаходяться на самому узбережжі у м. Ніцца. Отже, дійсно, якщо її площа складає хоча б 200 м. кв., то її вартість сягає як мінімум мільйон євро, а то і більше.

Тут варто трохи зануритися в його біографію. Як відомо, Хома з 2010 по 2014 рік працював заступником губернатора Харківської області, вельмишановна посада і як виявилося «добре» оплачувана. А ось в 2009 році він працював на різних підприємствах. Але цікаво, що за 2009 рік видатний юрист і підприємець пан Хома заробив аж … 28 000 гривень заробітної плати, тобто десь 2300 гривень на місяць. У 2010 році його життя різко змінюється, і він йде на підвищення на посаду заступника губернатора Харківської області, і стає вірним слугою «Партії Регіонів», починаючи отримувати «серйозну» заробітну плату: в сукупності його дохід за чотири роки роботи на цій посаді склав близько 320 000 гривень, тобто близько 6500 гривень на місяць.

Але як виявилося справжній фінансовий прорив таки стався з паном Хомою на посаді заступника губернатора (як кажуть наші джерела, він відповідав за взаємодію з правоохоронними органами, і нібито мав свою частку по всіх голосно закритих справах). І ось після звільнення, як розповіли нам поінформовані джерела, їм була розроблена і реалізована схема по легалізації доходів, отриманих злочинним шляхом від корупційної діяльності на посаді державної служби.

З наших джерел нам стало відомо, що пан Хома після звільнення через підконтрольні йому юридичні особи, а саме ТОВ «Харківські геоінформаційні системи» і ТОВ «Міжнародна консалтингова компанія «Партнер» здійснював легалізацію «сірих» доходів на загальну суму понад 39 млн гривень шляхом отримання фінансової допомоги від підконтрольних йому підприємств. При цьому він отримував заробітну плату від цих же підприємств в розмірі 3-4 тисяч гривень на місяць. Зрозуміло, що ці фінансові операції – незаконні, але схоже досі пану Хомі їх вдавалося приховувати від фінмоніторингу і податкової.

Як би там не було, але в цілому з 2009 року пан Хома зміг заробити 876 000 гривень заробітної плати, тобто в середньому 6700 гривень на місяць. І «вдало відмити» понад 39 мільйонів гривень, за які він і купив машини, годинники і зброю. Сподіваємося, що ця історія зацікавить правоохоронні органи, і вони зададуть питання до пана Хоми щодо його схем легалізації понад 39 млн гривень за період з 2015 по 2020 роки.

«В цілому, якби нинішня влада справді серйозно зайнялася боротьбою з топ-корупцією (а голови ОДА відносяться до цього рівня), то до Хоми відразу ж після появи його декларації на сайті НАЗК, як мінімум, прийшли б в гості «на поговорити» , а то і рекомендували б тимчасово відсторонити від займаної посади. Але, на жаль, поки що цього не відбувається. Хоча на Банковій повинні розуміти, що навіть підозри в корупційності ТОП-чиновників президентської вертикалі на місцях найболючіше б’ють по репутації Президента і його рейтингу. А це, в свою чергу, ускладнює реалізацію будь-яких реформаторських інновацій Президента», – підкреслив експерт Гаврилечко.

Джерело інформаційного матеріалу: http://www.bagnet.org/news/politics/1306893/homa-bezbednyy-pochemu-k-gubernatoru-sumskoy-oblasti-vozniklo-mnozhestvo-voprosov-iz-za-ego-deklaratsii

Від pravdasumy

Один коментар до “Долларовий мільйонер Хома, або звідки у губернатора Сумщини такі статки?!”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.