Тепловики і члени уряду обговорюють можливість підвищення тарифів на тепло і гарячу воду у 2-3 рази. Це може статися внаслідок скасування газового PSO з 20 травня, якщо “Вітренко не придумає, як знизити ціни на газ”. Про це йшлося на виїзному засіданні об’єднання “Укртеплокомуненерго”, непублічному заході, який відвідав кореспондент 112ua.tv і на якому представник уряду обговорювала з директорами ключових постачальників тепла в Україні ціни на газ і тепло, питання, які влада намагається відкрито не обговорювати.

200 доларів з квартири за опалення?

Головне питання, яке сьогодні хвилює підприємства ТКЕ, – чи зважиться влада на скасування спеціальних цін на газ після 20 травня? Якщо так, то яку ціну газу закладати в тарифи?

Блакитне паливо – найбільша стаття витрат тепловиків. Але ухвалювати рішення щодо тарифів вони самі не можуть. Половині ТКЕ, які перебувають у державній та комунальній власності, тарифи затверджує НКРЕКП, решті – органи місцевого самоврядування.

Як повідомляв, дія PSO, в рамках якого “Нафтогаз” рахував ціни газу, що відпускається виробникам тепла, за затвердженою урядом формулою, закінчилася 1 травня, але його продовжили на 20 днів.

На квітень ціну на газ для виробництва тепла і гарячої води в рамках PSO було встановлено 6523 грн (без урахування ПДВ і витрат на транспортування). Водночас на комерційних умовах (без PSO) “Нафтогаз Трейдинг” запропонував газ тепловикам по 8325 грн (з ПДВ, без тарифу на послуги транспортування) за 1 тис. куб. м, у приватних постачальників ціни ще вищі. Вони пропонують газ підприємствам ТКЕ по 9,4-10 тис. за 1 тис. куб. м, без урахування ПДВ і тарифу на транспортування.

Головним чином проблема полягає в тому, що купувати газ за такими цінами, не підвищуючи тарифи на тепло і гарячу воду, тепловики не можуть.

“Щоб зберегти тарифи на рівні минулого опалювального сезону, вартість газу не повинна перевищувати 4100 грн за тис. куб. м. Є листи, які адресовані Фонду держмайна, Кабміну, іншим інституціям. Ми показали, якою буде вартість платіжки для споживачів, якщо ціна газу буде 7 або 9 грн. І ця інформація є і в Офісі президента”, – розповіла під час заходу заступник міністра розвитку громад і територій Наталія Хоцянівська.

За ціни газу 8,3 грн/куб (як пропонує газ “Нафтогаз Трейдинг”) тариф, наприклад, в Черкасах повинен підвищиться на 57%, в Києві – на 63%, розповів на засіданні народний депутат, член Комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Олексій Кучеренко.

“Мінрегіон озвучував моделі навантаження на домогосподарства за різної ціни газу в тарифах на нараді за участю прем’єр-міністра Дениса Шмигаля. Ми їх бачили. За ціни, яку тепловикам запропонував “Нафтогаз”, – 8300 за 1 тис. куб. м в середньому, тариф тепла повинен підвищитися щонайменше удвічі. І це тоді, як “Нафтогаз” пропонує найнижчу ціну. У приватних постачальників, з урахуванням ще двох гривень за розподіл оператору ГРС, газ буде коштувати в межах 11 тис. грн за 1 тис. куб. м. Це ще приблизно 30% плюс до тарифу (а відповідно і до платіжки, – ред.). Є розуміння, що за таких цін на газ тарифи на тепло можуть підвищитися у 2-3 рази“, – сказав учасник засідання заступник виконавчого директора Асоціації міст України Ярослав Рабошук.

Договір з “Нафтогазом” на комерційних умовах вже уклала компанія “Київтеплоенерго”. Столичний постачальник був змушений піти на такий крок, оскільки не міг ризикувати залишити киян без гарячої води. Це б боляче вдарило по рейтингу міського голови Віталія Кличка. До того ж на київських ТЕЦ виробляється й електроенергія. Кабмін продовжив PSO за один день до закінчення терміну його дії, і до останнього ніхто не розумів, як буде продаватися газ з 1 травня.

Виступаючи перед директорами в Житомирі, представник “Київтеплоенерго” не приховував, що обслуговувати дорогий контракт з “Нафтогаз Трейдинг” без підвищення тарифів непросто. За його словами, щоб мінімізувати витрату дорогого газу, “Київтеплоенерго” скоротило кількість блоків у роботі. Для забезпечення Києва гарячою водою підприємство спалює 1,7-2 млн куб. м газу на добу, тоді як взимку, з урахуванням теплопостачання, споживання зростає до 12-14 млн куб. м газу на добу.

112ua.tv направив у прес-службу “Київтеплоенерго” питання про те, чи зверталося вже підприємство до міської влади з проханням переглянути тариф, на скільки він може збільшитися і, якщо збільшення не буде, яка сума з бюджету міста потрібна підприємству, щоб покрити різницю між чинними та економічно обґрунтованими тарифами. На момент виходу матеріалу в прес-службі повідомили, що ще готують відповідь.

Кличко можна зрозуміти. Необхідність підвищувати тарифи на тепло і гарячу воду киянам постала перед ним на тлі непростих відносин з Банковою. На більшості комунальних підприємств проходять обшуки, а представники Офісу президента озвучують претензії до ситуації в місті. Крім того, минулого тижня про необхідність підвищити тарифи або ж виплатити багатомільярдну компенсацію з міського бюджету заговорили в “Київпастрансі” і метрополітені.

З іншого боку, довго вивозити ситуацію, не підвищуючи тарифи, “Київтеплоенерго” не зможе. У компанії накопичено найбільшу з усіх ТЕЦ сумарну прострочену заборгованість перед “Нафтогазом” за поставлений газ – 2,888 млрд грн.

“За моїми даними, за ціни 8300 грн за 1 тис. куб. м, Київ не зможе пройти опалювальний сезон, не підвищуючи тарифів”, – сказав Ярослав Рабошук з Асоціації міст.

Наразі у столиці діють такі тарифи:

Міста не потягнуть компенсації

Під час прямого включення на засіданні в Житомирі Хоцянівська від імені Міністерства заявила, що Мінрегіон не ініціюватиме продовження PSO після 20 травня. “У будь-якому разі закон про ринок природного газу почав працювати. 11 підприємств з 1 травня уклали нові договори з “Нафтогаз Трейдинг” на нових умовах. Якщо 11 змогли це зробити, то і для інших це не проблема”, – сказала заступник міністра.

Зазначимо, раніше на сайті “Нафтогазу” повідомлялося тільки про два підприємства, які уклали договори з комерційним підрозділом НАК, – ” Київтеплоенерго” і теплопостачальне підприємство Харкова. 112ua.tv направив запит в прес-службу “Нафтогазу” з проханням назвати інші дев’ять підприємств, а також озвучити, за якою ціною вони купують газ. На момент публікації матеріалу в прес-службі відповіді не дали.  

“Слова Хоцянівської варто розцінювати як те, що Кабмін йде на скасування PSO і після 20 травня його продовжувати не будуть”, – пояснив Рабошук.

Єдиною альтернативою підвищенню тарифів на тепло і гарячу воду є компенсація з місцевих бюджетів.

“Міста дотують тепловиків, покриваючи різницю між чинними та обґрунтованими ціною газу тарифами з бюджетів. Якщо витрати тепловиків на газ значно зростуть, збільшаться і відрахування з бюджетів. Прозвучала цифра Львова. Вони кажуть: їм потрібно для компенсації тарифів за нової ціни газу 600 млн грн, а у них весь бюджет розвитку – 1,5 млрд грн. Варто розуміти, що бюджет розвитку – це дороги, школи, дитсадки. І це Львів – велике місто. У інших ситуація гірша. Ми вчора говорили зі Славутою в Хмельницькій області, голова каже, що у нього весь бюджет розвитку – 10 млн грн, а для підтримки ТКЕ потрібно 20 млн грн”, – розповів заступник виконавчого директора Асоціації міст.

Тепловикам потрібні гроші не тільки на покриття різниці в тарифах, а й для розрахунку за боргами перед “Нафтогазом”. Незважаючи на те, що кошти теплопостачальних підприємств зберігалися на спецрахунках, з яких у пріоритетному порядку списувалися на користь НАК, загальна прострочена заборгованість підприємств ТКЕ і ТЕЦ перед “Нафтогазом” станом на 5 травня сягає 67 млрд грн.

Як варіант розглядалася можливість повного або часткового списання боргів тепловиків. Однак проти такого варіанту виступають “Нафтогаз” і Мінфін, розповіли учасники засідання в Житомирі. Міністерство вже розраховує на ці гроші, що вони прийдуть до бюджету у вигляді дивідендів від “Нафтогазу” і ними або залатають дірки в бюджеті, або дірки на дорогах, кажуть вони.

Частково погасити борги перед “Нафтогазом” тепловики могли б за допомогою компенсацій з держбюджету. Саме це було головною умовою, за якої тепловики пішли на укладення меморандуму і не вимагали підвищення тарифів на тепло в цьому опалювальному сезоні, розповів Рабошук.

“Коли меморандум обговорювався, обов’язковою умовою озвучувалася компенсація (різниці в тарифах з держбюджету, – ред.). Це було обов’язковою умовою”, – підкреслив він.

Хоцянівська повідомила, що направила запит в обладміністрації про різницю в чинних тарифах. Як відомо, у більшості з них закладено ціну газу 4-5 грн/куб. м за фактичної ціни 6 і більше. На підставі цієї інформації буде прораховано суму компенсації за опалювальний сезон 2020/2021. Про минулі періоди, за які було накопичено основні борги, мова не йде, але їх теж потрібно повертати.

Влада порушує зобов’язання, які брала на себе під час підписанні меморандуму. “Поки ще не можна говорити, що меморандум не виконано, оскільки він діє до 1 вересня. Але його частиною був план дій з конкретними часовими рамками. Згідно з ним, у травні потрібно було зареєструвати конкретний план дій, які врегулює проблемні питання. Але нічого не було зроблено. Ми говоримо навіть не про суму, а про законодавчий інструмент, який дозволить цю суму компенсувати. На сьогодні немає ані механізму, ані джерел погашення компенсації. А вони повинні були бути вже в травні”, – сказав Ярослав Рабошук.

Вирішення проблеми боргів (тепловиків) можливе тільки через ухвалення відповідного закону, який дозволить врегулювати накопичені заборгованості між учасниками ринку.

“Це може бути реалізовано або через механізм списання, або компенсації, що не потребуватиме додаткових запозичень коштів з держбюджету і збільшення тарифів для населення”, – сказав у коментарі заступник голови правління Асоціації постачальників енергоресурсів Олександр Пасічник.

Чи може Вітренко знизити ціну на газ?

Через складне фінансове становище ТКЕ ситуація більш ніж критична. Ті підприємства, які не зможуть знайти гроші на купівлю газу, будуть змушені зупинити роботу, що означатиме відсутність гарячої води для мільйонів українців. Низка підприємств можуть не розпочати роботу в опалювальному сезоні, зазначали учасники засідання в Житомирі. В цьому разі у майбутньому опалювальному сезоні абсолютно реальна перспектива замерзлих міст.

Тепловики не приховували, що в ситуації, що створилася, чекають на зниження ціни на газ від нового голови НАК “Нафтогаз” Юрія Вітренка.

“НАК – це компанія, яка підпорядковується Кабміну. І останнє слово за ним. Якщо уряд схилиться до варіанту про те, що прибутковість “Нафтогазу” потрібно підвищувати, тоді умови, на яких НАК пропонує газ тепловикам (8300 за 1 тис. куб м і стовідсоткова передоплата), не зміняться. Щоб утримати тариф на нинішньому рівні, не збільшуючи видатки місцевих бюджетів на компенсації, тепловикам потрібна ціна газу в межах 6 тис. грн за 1 тис. куб. м”, – говорить Рабошук.

Одночасно від нового голови “Нафтогазу” чекають зниження ціни газу і для населення. “Новий глава “Нафтогазу” знизить, а я вам гарантую, що він знизить на 1 грн тариф для населення, і він буде не 7,96 грн, як за Коболєва, а 6,96 грн куб. м”, – запевнив учасників засідання в Житомирі Олексій Кучеренко. 

Але якщо “Нафтогаз” піде на такий крок і стане продавати газ за ціною, нижчою від ринкової, звідки він візьме кошти для інвестицій в газовидобуток? Як він зможе закупити газ для закачування в ПСГ? І це на тлі чуток, що мільярди, що залишилися на рахунках після Коболєва, у Вітренка забирають на потреби великого президентського будівництва.

Приватні постачальники не просто так пропонують тепловикам газ тільки за ціною, вищою від ціни НАК – 9-10 тис. грн/1 тис. куб. м без урахування плати за розподіл і ПДВ. Нині ціни у Європі тримаються на нетрадиційно високих для весняного сезону позначках. У середині минулого тижня на хабі TTF в Нідерландах ціна газу зросла до 327 дол. за 1 тис. кубометрів, що є максимальним значенням з 13 січня.

Високі ціни підтримують і фактор спорожнілих після зими ПСГ. Поточний рівень запасів в ПСГ Європи (31,33% від необхідного обсягу) перебуває на 13,09 процентного пункту нижче від середнього показника за останні п’ять років і тільки на 2 пункти перевищує історичний мінімум запасів на цей день року.

Ринок по-українськи

У ситуації, що створилася, логічно запитати: з якою метою влада йде на скасування PSO? “У більшості розвинених європейських країн вже давно й успішно працює конкурентний ринок теплової енергії. У Європі споживачі в особі ТКЕ і ТЕЦ підприємств мають право на вільний вибір постачальника”, – пояснив Олександр Пасічник.

Запровадження конкурентного ринку теплової енергії планувалося і в Україні. В ідеалі – відкриття ринку тепла мало дати кожному підприємству ТКЕ можливість вибору постачальника і найвигідніших умов контрактів. З цієї причини на реформі наполягали МВФ і західні партнери. На практиці вийшло те, що вийшло, – “ринок по-українськи”.

Важливо не плутати. Модель ринку тепла в Україні не має на увазі можливості для населення вільно вибирати постачальників. Це було б можливо тільки в тому разі, якби тепломережі забрали у підприємств ТКЕ і передали окремим структурам, які б забезпечували доступ до них тепла від усіх охочих постачальників (анбандлінг). Однак до цього ще далеко.

Значну частину трубопроводів теплових мереж було побудовано в середині минулого століття, вона вичерпала свій ресурс і перебуває в аварійному стані. Саме тому повідомлення ЗМІ буквально рясніють новинами про фонтани окропу, що б’ють з асфальту і паралізують рух на вулицях міст. За даними Держстату, 18,6% теплових і парових мереж визнано старими й аварійними. В середньому втрати тепла на мережах становлять 16,9%, але на окремих підприємствах вони сягають 65%.

“Конкурентний ринок газу для ТКЕ і ТЕЦ ефективно не запрацює без вирішення проблеми, накопиченої за період дії PSO, – заборгованості підприємств теплокомуненерго перед НАК “Нафтогаз України”. Ми бачимо, що мільярдні борги, зокрема пені і штрафи, ростуть з кожним днем. А будь-яких джерел покриття цих боргів теплокомуненерго як не мали, так і не мають”, – підкреслив заступник голови правління Асоціації постачальників енергоресурсів.

Приватні постачальники зацікавлені продавати газ тепловикам, але на певних умовах, які б гарантували їм стабільні розрахунки за постачений газ.

“Компанія ОККО готова вийти на ринок постачання газу для ТЕЦ, і сьогодні ми розглядаємо таку можливість. Сьогодні ринок тепла в Україні – це близько 6 млрд куб. м газу на рік. Це перспективна галузь для розвитку компаній, які вже займаються постачанням газу. Галузь має певні проблеми – і це, в першу чергу, величезна заборгованість постачальників тепла перед попереднім постачальником за відібраний газ. Проблему ТКЕ потрібно вирішувати не тільки через скасування PSO, але і шляхом вирішення проблем виробників тепла, що виникли через неадекватну тарифну політику. Важливим моментом є своєчасна і прогнозована зміна тарифів у відповідь на зміну цін газу”, – сказав у коментарі керівник департаменту розвитку нових каналів продажів і нових продуктів ОККО (компанія постачає газ населенню) Володимир Остащук.

У компанії повідомили, що готові постачати газ тепловикам “за вільними цінами, які будуть формуватися з прив’язкою до хабу”. Також готові практикувати і різні варіанти оплати: Передоплата, декадна оплата і післяопераційна оплата, річний контракт.

Інша річ, що до цього не готові тепловики, які в нинішніх умовах не зможуть генерувати адекватні розрахунки за постачений газ, яких від них чекають приватники.

Хоцянівська запевнила учасників наради в Житомирі, що з 1 червня спецрахунки, з яких кошти в пріоритетному порядку списувалися на погашення заборгованості перед “Нафтогазом”, буде скасовано. “Відповідну постанову ще не ухвалено, але вона вже надійшла на узгодження в Асоціацію міст України”, – уточнив Рабошук. Але навіть якщо буде ухвалено порядок, який дозволяє тепловику переходити з боргами до іншого підприємства, це не означає, що “Нафтогаз” відмовиться від претензій на суми, які йому заборгували, додав він. “Щойно тепловик акумулює суму коштів, НАК прийде і забере ці гроші. Тепловик втратить можливість розраховуватися вже з новим приватним постачальником”, – кажуть учасники ринку.

Потрібні серйозні, системні зміни – наприклад, гарантування оплати за газ, відібраний тепловиками, з боку держави. “У сегменті ТКЕ накопичено проблеми у вигляді боргів. Цей сегмент може і повинен бути в ринку, але далеко не кожен постачальник готовий працювати з такими споживачами у зв’язку з ризиками відсутності оплати. Тому для сегмента таких боржників, у яких погана кредитна історія, можна було б використовувати інструмент державних гарантій, за наявності яких (навіть з відтермінуванням) незалежним постачальникам було б цікаво постачати газ для ТКЕ”, – сказав 112ua.tv CEO незалежного провайдера енергії ETG.UA Володимир Шведкий.

За його словами, ще один інструмент для ТКЕ, у яких немає можливості здійснити передоплату, – забезпечувати відтермінування платежу банківськими гарантіями. “Тоді і ціна буде нижчою для таких клієнтів у зв’язку з тим, що ми наражаємося на менше ризиків, постачаючи газ цієї категорії з відтермінування оплати”, – сказав Шведкий.

* * *

Вирішення проблеми тепловиків для влади – непросте завдання. Схоже на складне рівняння з безліччю невідомих.

Зазначимо, збереження газового PSO не означає збереження ціни “Нафтогазу” на рівні, який би дозволив тепловикам зберегти тарифи на тепло на нинішньому рівні – ціну PSO прив’язано до ціни на TTF, а там тренд до підвищення.

Відмова від скасування PSO означає відмову влади виконати ще один маячок МВФ, перед яким Зе-команда і так серйозно проштрафилася, встановивши держрегулювання цін газ для населення. Водночас скасування PSO без вирішення проблеми боргів тепловиків означає ризик їх зупинки і припинення подачі гарячої води, а з осені – і тепла мільйонам українців. Списання боргів і зниження ціни “Нафтогазу” для тепловиків нижче від ринкових цін – врятує від необхідності підвищувати тарифи і знекровлювати місцеві бюджети, але значно погіршить фінансовий стан НАК, який не матиме достатньо коштів для інвестицій в газовидобуток і закупівлю газу для підземки, що своєю чергою слугуватиме фактором зростання цін на газ в Україні.

Якщо ситуацію пустити на самоплив і дозволити тепловикам підвищити тарифи до рівня, за якого вони зможуть купувати газ у приватних постачальників, інвестувати в ремонт тепломереж і гасити борги перед “Нафтогазом”, платіжки для українців зростуть у рази. Зростуть і відрахування з держбюджету на покриття субсидій. Але головна проблема в тому, що більшість українців не зможуть оплачувати різко збільшені платіжки, і розрахунки знизяться до катастрофічного рівня, за якого ТКЕ також не зможуть розраховуватися з постачальниками за газ.

Станом на кінець березня 2021 року борги українців за постачання теплової енергії та гарячої води становили 28,7 млрд грн. Якщо навантаження на домогосподарства значно зросте, то, очевидно, зросте і ця цифра.

Очевидно, що і рейтинг президента буде знижуватися пропорційно зростанню платіжок для населення.

Втім не вирішувати проблему не можна. Адже від цього рішення залежить не тільки те, скільки українці платитимуть за тепло і гарячу воду, а взагалі – чи матимуть їх у квартирах.

Джерело: https://ua.112ua.tv/statji/reforma-po-ukrainsky-platizhky-na-teplo-i-hariachu-vodu-mozhut-zrosty-v-2-3-razy-577814.html

Від pravdasumy

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.