Пам’ятаєте, як в 2016 році з великою помпою підписали меморандум про будівництво в Сумській області сонячних електростанцій?

Інвесторами були німецькі компанії, замовником робіт виступила фірма «Глобал Грін Енерджі Солар І» – українська компанія з німецькими інвестиціями, а генеральним підрядником – українська компанія EDS-Engineering («ЕРС-Інжиніринг»). Три роки тривали переговори, і нарешті 16 квітня 2019 року було дано офіційний старт будівництву сонячної електростанції «Тростянець-1» на 5,7 МВт. На закладці капсули було багато високого начальства і зарубіжні інвестори: Олаф Кнаппе – член адміністративної ради інвестиційного фонду ESE Invesment AG, Наталя Кнаппе – власник Nord Areal Energy GmbH (Штральзунд, Німеччина); Тобіас Ассіс – мультимільйонер, власник ряду компаній (Ambient Media Welten GmbH, Adamas venture GmbH т.д.) та інші.

Здавалося б, якщо вже впряглись німці з їх любов’ю до порядку і точності, то все буде побудовано. Об’єкт повинні були здати в експлуатацію у вересні 2019 р. Нове підприємство повинно було забезпечити 30 робочих місць і податки в міський бюджет. Але втрутилися українські реалії. Минуло два роки – будівництво сонячної електростанції не закінчено, а навколо неї розгорівся неабиякий скандал з поліцейським розслідуванням, судовими розглядами і мітингами. Загалом, інвестори отримали великий головняк. Але про все по черзі.

19 квітня під стіни Сумської ОДА вийшли люди в помаранчевих жилетах, касках і з плакатами, в яких німецьких інвесторів називали «Шахраями», а місцеву владу звинувачували в тому, що вона підтримує «шахраїв». Це були співробітники дніпровської компанії «ЕРС-Інжиніринг», які виконували монтажні роботи по установці сонячної електростанції, але грошей так і не отримали. Замовники будівництва нібито заборгували підряднику за роботу близько 31 млн грн. За словами юриста компанії «ЕРС-Інжиніринг» Дмитра Маненко, весь обсяг будівельних і монтажних робіт був виконаний, об’єкт зданий, акт його прийому-передачі був підписаний представником «Глобал Грін Енерджі Солар І» Анатолієм Савочка ще 22 січня цього року, сертифікат готовності об’єкта виданий в лютому 2021-го. Але представник замовника зник і за роботу не розплатився. «ЕРС-Інжиніринг» відправила кілька претензій на адресу замовника, але відповіді ні на одну не отримала.

Так як облдержадміністрація укладала меморандум з німецькими інвесторами про наміри побудувати в нашій області Тростянецької СЕС, то і допомоги дніпровці чекають від Сумської ОДА. До слова, в жовтні минулого року в ОДА йшли переговори про будівництво в Білопіллі вітряної електростанції, яка повинна була виробляти водень і експортувати його в Німеччину, а в Кролевці і Шостці – біоелектростанцій. По всій видимості, ці проекти такими і залишаться …

Що ж говорить друга сторона конфлікту? За словами Андрія Савочки, замовник дійсно не розплатився з підрядниками, так як роботи були виконані неякісно і об’єкт не можна вводити в експлуатацію. Якістю робіт залишилися незадоволені саме німецькі інвестори. Перелік недоліків був переданий підряднику, від нього запитані документи, але фактичного відповіді інвестори не отримали, тому фінансування було зупинено. –

Закінчилося все тим, – каже керівник фірми-замовника, – що «ЕРС Інжиніринг» просто поїхала з будівельного майданчика, демонтувала частину обладнання і фактично зникла. Зараз на СЕС бракує основного обладнання будівлі, розподільних пунктів, КТП – без обладнання, трансформаторів, електронного обладнання. З нашого боку було подано заяву в поліцію про крадіжку.

Керівник юридичної служби «ЕРС-Інжиніринг» Роман Перепилиця звинувачення в демонтажі обладнання коментує так: «Яке саме майно, яка його вартість, мені невідомо. Цих даних немає і в слідства. Компанія готує позов, який найближчим часом буде поданий до суду. Ми маємо намір спростувати твердження з приводу зауважень до якості роботи, претензій і вимоги з боку замовника якихось документів. Крім того, готуємо ще один позов про захист честі і гідності компанії «ЕРС-Інжиніринг».

***

До слова, з судами у «ЕРС-Інжиніринг» поки виходить не надто. Компанія зверталася до госпсуду Сумської області з клопотанням про забезпечення позову шляхом арешту майна і грошових коштів замовника «Глобал Грін Енерджі Солар І» та поручителя – фірми «Євромонтажбуд». Однак суд 18 березня відмовив у задоволенні цієї заяви.

***

Але повернемося до мітингу. До учасників акції вийшов заступник губернатора Тарас Савченко. Він позначив позицію обласної влади: «Облдержадміністрація не є стороною корпоративних суперечок і не може ставати ні на одну сторону. Озвучена ж проблема лежить в площині саме корпоративних спорів між інвесторами та підрядниками. Для її вирішення є правові механізми. Для цього необхідно звернутися в правоохоронні органи. На сьогодні у нас є два звернення, ситуацію вивчають юристи, відповіді будуть спрямовані заявникам. Також ми плануємо робочі поїздки по області, зокрема – в Тростянець.Подивимося на місці, в якому стані обладнання, і вислухаємо обидві сторони ».

Коли планується поїздка – чиновник не уточнив. Але в будь-якому випадку виникає питання: акт прийому-передачі об’єкта підписаний, сертифікат готовності видано, а значить, за законом, об’єкт можна було вводити в експлуатацію. Як міг Андрій Савочка підписати ці папери, якщо були якісь недоліки? Можливо, у всьому цьому розбереться суд. Але є і ще один момент: поки процес буде тривати, СЕС в Тростянці навряд чи запустять. А значить, блакитна мрія мера про енергетичну незалежність міста поки залишиться мрією…

shans.com.ua

Від pravdasumy

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.