На Сумщину прибула партія вакцини проти коронавірусу. Область отримала 14,7 тисяч доз.
Старт вакцинації в області запланований на 25 лютого. Щепити в області мають 2 410 людей. Протягом тижня планують провести вакцинацію усіх цих людей. Другу дозу вакцини введуть за 4 тижні.
Що відомо
- Дорожня карта вакцинації від МОЗ чітко визначає, що на першому етапі від COVID-19 в Україні щеплюватимуть медпрацівників ковідних відділень (як комунальних, так і приватних лікарень), частину працівників екстреної медичної допомоги, жителів і працівників інтернатів, будинків для людей похилого віку та військовослужбовців ООС.
- 24 лютого в Україні розпочалася перша хвиля національної програми вакцинації проти COVID-19. О 7 ранку перші партії вакцини AstraZeneca (Covishield) виробництва індійського підприємства Serum Institute вирушили в регіони України.
- Далі в черзі вже будуть звичайні громадяни у відповідності з пріорітетністю зони ризику до ускладнень від хвороби.
Старт вакцинації для звичайних громадян
Записатись на щеплення за держкошт можна вже з 1 березня – як тим, хто потрапляє в групи ризику, так і громадянам поза ними.
Перші у порядку черги зможуть обрати місце та час щеплення, натомість інші громадяни потраплять у список очікування. Якщо у групах ризику буде багато відмов від щеплення, є ймовірність, що вам зателефонують і запропонують щепитись.
Записатись на вакцинацію можна буде трьома способами:
- на спеціальному сайті, який невдовзі запустить МОЗ;
- у свого сімейного лікаря;
- через гарячу лінію МОЗ – 0800602019.
Також, вакцинація буде проводитись у приватних лікарнях.
Але варто враховувати, що ще невідомо коли можна буде зробити вакцину пересічним громадянам.
Короткі відповіді на поширені запитання
- Так а коли вже будуть щеплювати? Точної дати не знає ніхто, можливо, уже на цьому тижні. Ви точно прочитаєте про це в новинах.
- У приватну лікарню вже можна йти на щеплення? Можна, але там вам його навряд чи зроблять. В Україні ще не зареєстрована жодна вакцина від ковіду, відповідно, у приватних лікарнях їх теж офіційно немає.
- Лікарів, які не хочуть щеплюватись, примушуватимуть? Ні, всі чиновники на це запитання відповідають словом: “Переконуватимуть”.
- Можна обрати, якою вакциною щепитись за держкошт? Ні.
- Чи щеплюватимуть тих, хто нещодавно перехворів на ковід? Так, але порадять почекати, щоб, перш за все, вакцинувати тих, хто ще не переніс хворобу.
- Якщо я не входжу в групу ризику, я можу записатись в чергу на щеплення вже? Майже, це можна зробити з 1 березня.
- Але якщо мені 30 років і я здоровий, то вакцинують мене не скоро? Так, за держкошт так точно.
- Чи будуть в Україні видавати свідоцтво про щеплення від коронавірусу? Так, таку довідку за бажанням можна буде взяти у свого сімейного лікаря.
Як прищеплюють і які побічні ефекти?
Вакцину CoviShield вводять двома дозами з інтервалом від 4 до 12 тижнів.
Дані деяких досліджень показують, що триваліший інтервал між першою і другою дозами збільшує ефективність вакцини.
- Дуже часто (у більш ніж одного з 10 осіб) фіксували біль, почервоніння, свербіж, набряк, синці в місці ін’єкції, погане самопочуття, втому, озноб, головний біль, нудоту, біль в суглобах або м’язах.
- Часто (у менш ніж у 1 людини з 10) виникали ущільнення в місці ін’єкції, лихоманка, блювота, симптоми, схожі на грип — висока температура, біль у горлі, нежить, кашель і озноб.
- Рідкісні побічні ефекти (можуть виникати менш ніж у 1 людини з 100): запаморочення, зниження апетиту, біль у животі, збільшення лімфатичних вузлів, надмірна пітливість, свербіж шкіри або висип.