Головними лазівками боржників, за прогнозами юристів, буде зберігання заощаджень в готівці, щоб уникнути списання

Уже з липня з банківських рахунків українців, які мають борги, почнеться автоматичне списання коштів. У Міністерстві юстиції називають такий крок прогресом.

Про це йдеться в новинному блоці на “Першому Незалежному”.

Відомо, що такий механізм в Україні діє вже протягом двох років. Але поки кошти лише арештовували.

Юрист Артур Кіян каже, що на сьогодні, за даними Мін’юсту, 7 банків підключилися до такої ініціативи. Але в відомстві очікують, що ще близько 40 це зроблять, а в подальшому – всі 70.

Заблокувати рахунки буде нескладно, кажуть фахівці, але списати кошти – набагато важче. Це стане можливо, якщо банк отримає всі необхідні документи, причому до певних строків це ніяк не прив’язано. Але є і проблема, яка загрожуватиме українцям: якщо вирок суду щодо боржника буде неправомірним, судова тяганина займе багато часу. Більше того, незаконно стягнені кошти не повернуться.

“Держава вирішила своє питання. Маючи недосконалу судову, правоохоронну, виконавчу системи, вона вішає всі ці проблеми на громадянина. Ця ініціатива однозначно шкідлива для громадян, незаконна, неправова, протирічить верховенству права та основним правовим доктринам і протирічить Конституції України”, – коментує ініціативу Мін’юсту адвокат Денис Нев’ядомський.

Банки поки не коментують, як на практиці виконуватимуть рішення Мін’юсту, бо розуміють, що це знизить довіру клієнтів. Очікується, що самі боржники будуть обходити це і не зберігатимуть грошей на рахунках.

Юрист Артур Кіян каже, що процедура стягнення боргів буде така: банк повідомить виконавця протягом години, що є рахунок, на ньому достатньо коштів. Виконавець складе постанову про арешт, відправить до банку. Банк в порядку черговості накладе арешт. У цей період, коли обмін файлами буде відбуватися, кошти можуть бути раптом переведені на інший рахунок.

“Реакція може бути така, що боржники, які тримали в банках якісь гроші для поточних розрахунків, вони виведуть гроші з банку й триматимуть максимально все в готівковій формі”, – прогнозує економічний експерт Віктор Скаршевський.

Повідомляється, що така практика автоматичного списання боргів популярна за кордоном, але за умови досконалості правоохоронної та судової системи.

Варто зазначити, що в Україні це навряд чи буде ефективно діяти. Хоча б тому, що чимало боржників не мають банківських рахунків.

За даними Opendatabot.ua, у квітні 2021 року в Україні нараховувалося 5,5 млн гривень боргів населення. Ще на початку 2020 року ця цифра була на рівні 3 млн 800 тис. гривень.

Від pravdasumy

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.